W pewnym momencie procesu pożyczek komercyjnych będziesz poddany uważnej i potencjalnie nieprzyjemnej kontroli twojego pochodzenia, finansów i zdolności biznesowych. Jest to ogólnie znane jako proces, w którym kredytodawca decyduje, czy warto sfinansować Cię czy nie.

Może to być stresujące – przedstawiciele kredytodawców są z konieczności osądzający i podejmują decyzje, które Twoim zdaniem są niezbędne dla Twojej finansowej przyszłości. Może to również być mylące. Nawet jeśli twoja zdolność kredytowa i finanse firmy się sumują, pożyczkodawcy mogą się wycofać, ponieważ nie znają Twojej niszy biznesowej lub czują, że już zaciągnęli zbyt wiele kredytów na twój rodzaj biznesu. Tak więc, na samym początku, dobrze jest dowiedzieć się, kto specjalizuje się w branży, którą chcesz sfinansować (i kto ściśle unika takich typów interesów).

Ale gdy ustalisz, że pożyczkodawca rzeczywiście finansuje projekt, który proponujesz, czynniki, które wykorzystują w podejmowaniu decyzji ubezpieczeniowych, są prostsze, niż mogłoby się wydawać. Nacisk na poszczególne kategorie może się nieco zmienić w zależności od pożyczkodawcy, ale wszyscy będą chcieli uzyskać podstawowe informacje o:

Tobie,

Twojej firmie,

sposobie, w jaki zamierzasz na niej zarobić.

Bez względu na rodzaj pożyczkodawcy, z którym masz do czynienia, twoje doświadczenie biznesowe będzie miało wpływ na myślenie kredytodawcy. Wiele decyzji opiera się wyłącznie na liczbach, ale twoje pochodzenie i zdolności są bardziej związane z osądem. Kredytodawcy będą przyglądać się ilości doświadczenia, jakie posiadasz w branży, i – jeśli to konieczne – twojej chęci i zdolności do uzupełniania twoich doświadczeń pomocą zewnętrzną.

Standardy oceny kredytowej

Niezależnie od tego, jak doświadczony jesteś, jeśli szukasz pożyczki z banku, trudno przecenić znaczenie dobrej historii kredytowej. Jeśli Twoja ocena kredytowa jest niższa niż 680, trudno będzie uzyskać pożyczkę popartą przez rząd lub sponsorowaną przez rządową agencję. Niektóre banki mogą zgodzić się na trochę mniej, ale niewiele. Ponadto, do osobistej oceny zdolności kredytowej, dochodzi ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. To wszystko musisz bacznie wziąć pod uwagę, jeśli chcesz w ogóle mieć szanse.