Thursday, May 6, 2021

Kredyt konsolidacyjny dla jak działa?

Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczek i kredytów, czasami sa to duże kredyty czasami pożyczki niewielkie kwoty. Często jednak zbyt duża liczba kredytów, nawet takich na niewielkie kwoty, może spowodować problemy finansowe. Zanim jednak nasze problemy zaczną się na dobre, powinniśmy poszukać innego rozwiązania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych.

Niestety poważne problemy ze spłatą zadłużenia, a co za tym idzie też z opóźnieniem w płatności ma coraz więcej Polaków. Jak się okazuje pierwsze trudności w regularnej spłacie zobowiązań to znak, że warto poszukać pomocy i pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym czyli zamianie wielu rat w jedną mniejszą.

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, służy on połączeniu kilku zobowiązań w jedno nowe zobowiązanie z niższą ratą, dzięki temu kredyt będzie mniej obciążał nasz domowy budżet i będziemy mieli większe szanse aby spłacać go bez problemu. Mechanizm działania tego narzędzia jest bardzo prosty, polega na tym, że środki z kredytu konsolidacyjnego przeznaczone są na pokrycie kredytów podlegających konsolidacji. Kredytobiorca w takiej sytuacji spłaca jedno większe zobowiązanie z jedną ratą. Dzięki konsolidacji mamy możliwość na lepszą i łatwiejszą obsługę zadłużenia. Wiele banków niektóre w ramach kredytu konsolidacyjnego oferuje swoim klientom dodatkowe środki finansowe na dowolny cel, które pozwolą odciążyć domowy budżet, ale pozwolą też na realizację innych planów .

Kiedy powinniśmy pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym?

Jak już wiemy kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku mniejszych kredytów w jeden większy kredyt, Jest to propozycja dla każdego, kto zaciągnął kilka kredytów, a w związku z tym ma problemy z jego spłatą. Ale po konsolidację sięgamy też w sytuacji kiedy po prostu jest nam trudno ogarniać kredyty i spłacać je w różnym czasie i w różnej wysokości. Wniosek o konsolidację musimy złożyć jeszcze zanim zaczną się poważne problemy z dotrzymaniem terminów spłaty zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny to zupełnie nowe zobowiązanie, a w związku z tym podlega standardowej procedurze kredytowej. A zatem musimy złożyć wniosek o przyznanie nam kredytu, następie bank ustali naszą zdolność kredytową i następnie sprawdzi dotychczasową historię spłaty zobowiązań. Pamiętajmy o tym, że wszystkie negatywne wpisy w bazie BIK mogą wpłynąć na pogorszenie warunków kredytu lub mogą nawet zaprzepaścić szansę na jego otrzymanie.

Łatwiejsza spłata, dodatkowe opcje

Konsolidacja to wiele zalet dla osób, które borykają się ze spłatą kilku zobowiązań.

  • Uporządkowanie zadłużenia – posiadanie kilku zobowiązań to spore koszty, ale też trudność w zapanowaniu różnych terminów płatności. W takiej sytuacji łatwo o pomyłki. Jedna rata miesięcznie nie powoduje takich problemów i łatwiej o niej zapamiętać.
  • Niższe raty – przez konsolidacje całkowite koszty kredytu wzrosną, jednak ulegnie obniżeniu miesięczna rata, a z pewnością wpłynie pozytywnie na nasz domowy budżet.
  • Dodatkowa gotówka – wszystko zależy od konkretnej oferty banku, zwykle w ramach konsolidacji kredytobiorca może uzyskać dodatkowe pieniądze na dowolny cel.