Thursday, March 19, 2020

Jaki kredyt będzie dla nas odpowiedni?

Kredyt gotówkowy pełni nadrzędną rolę wśród produktów kredytowych każdej instytucji bankowej. Można go wykorzystać na cokolwiek, gdyż w odróżnieniu od kredytu samochodowego nie jest on wytworem celowym. Kredyt gotówkowy udostępniany jest w określonej kwocie ściśle adekwatnej do wielkości zdolności kredytobiorcy. Bank nie interesuje się tym, na co zostanie wydane dofinansowanie. Inaczej przedstawia się istota kredytu samochodowego. Z tego względu że w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, jego zabezpieczenie stanowi pojazd sprawia to że jest on w gruncie rzeczy korzystniejszy dla kieszeni kredytobiorcy od swego odpowiednika w gotówce.

Kiedy mamy do wyboru skorzystanie z obu opcji zaciągnięcia kredytu warto gruntownie zastanowić się nad tym która wersja będzie dla nas najbardziej korzystna pod względem ekonomicznym. Jeśli zależy nam na zakupie nowego auta wówczas możliwość kredytu samochodowego staje się coraz bardziej realna. Tym bardziej że takie zobowiązanie jesteśmy w stanie załatwić u dilera samochodowego.

W takim przypadku możemy mieć pewność, że kredyt będzie niskooprocentowany, a używanie nowego samochodu odbędzie się z marszu.

Zabezpieczony kredyt samochodowy wyróżnia kilka opcji:

•Zastaw rejestrowy – auto należy zarejestrować w sądzie rejestrowym, informacja o tym zostaje zawarta w dowodzie rejestracyjnym

•Przewłaszczenie-wówczas współwłaścicielem auta staje się bank, który przechowuje kartę pojazdu i zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego

•Cesja na autocasco – w przypadku kolizji wpływ z odszkodowania przekazywany jest instytucji finansowej

Spłata kredytu

To mit, że kredyt samochodowy należy spłacić jak najszybciej. Obecnie banki rozkładają zobowiązanie nawet na 10 lat. Całym zabezpieczeniem staje się samochód dzięki czemu żadna ze stron nie ryzykuje. Również polisa AC w tym przypadku zostaje wykupiona z cesją na bank co gwarantuje instytucji wypłatę odszkodowania gdyby kredytobiorca doprowadził do wypadku.

Oprocentowanie takiego typu kredytu waha się od 7% do 20% czyli znacznie korzystniej aniżeli proponują to kredyty gotówkowe. Jednakże poprzez cesje na polisę i Przewłaszczenie bank nie daje pożyczkobiorcy 100% swobody w dysponowaniu autem. Bank jako współwłaściciel i deponent karty pojazdu ma nad nim pełnię praw decyzyjnych, a to może okazać się dla niektórych dość ograniczające.